Na co si dávat pozor při tvorbě webových stránek pro sociální služby?

Přemýšlíte nad vylepšením vašeho webu? Nebo nad pořízením nového? Máte nějakou představu, ale chcete ji ještě upřesnit? Právě proto vám ukážeme, jak by měl takový moderní web 21. století vypadat!

Takové webové stránky sociálních služeb by samozřejmě měly splňovat několik formalit jako nejnovější pravidla přístupnosti, měly by mít ošetřené GDPR a ochranu proti botům a spamu. Tou hlavní funkcí webu domova sociálních služeb by ale mělo být přehledné informování vašich návštěvníků, potencionálních klientů a snadno dohledatelné kontaktní informace.
Pro lepší představu vám jednotlivé funkce ukážeme na konkrétním webu z naší dílny - Vincentinum, p.o. 
Jedná se o jedno z největších zařízení, které jsme kdy zpracovali, a právě proto se na něm ukazují skvělé příklady z praxe. 

Hlavní stránka - přistávací plocha vašich návštěvníků

Hezky popořádku. Hlavní stránka je první stránka, kterou vaši návštěvníci uvidí. Nejlepší je, pokud na ni najdou ty nejdůležitější informace, zároveň si ale musíme dát pozor, abychom ji nepřeplnili.
Na obrázku níže vidíte Hlavní stránku Vincentina. Co tam všechno najdeme? Jméno, typ organizace, kdo ji zřizuje, jaký typ služeb nabízejí. V pravém horním rohu také naleznete email a telefonní číslo. Všechno jasně, stručně, přehledně.

Hlavní stránka webových stránek Vincentina

Na Hlavní stránku patří také ty nejaktuálnější informace o vašem zařízení. U Vincentina se jedná o aktuality, mapu všech poboček a plán akcí.
Vzhledem k tomu, že má Vincentinum několik poboček, potřebovali jsme je nějak přehledně návštěvníkům ukázat. K tomu skvěle slouží mapa, na které je jednoduše zobrazeno, kde se nachází jednotlivá pracoviště. Potenciální klienti si je tak mohou zobrazit a prohlédnout.

Mapa s pobočkami organizace Vincentinum

Historie - pochlubte se zkušenostmi

Často se setkáváme s domovy sociálních služeb, které mají bohatou historii, ale na webu ji lidé najdou v podobě děsivě dlouhého textu jako vystřiženého z nějaké kroniky. Váš web ale není kronika! Návštěvníci tam nehledají lekci z dějepisu. A právě proto jsme vyvinuli pro naše weby časovou osu.
Časová osa nabízí vašemu zařízení elegantní řešení, jak prezentovat vaši minulost. Nejdůležitější jsou archivní fotky, letopočet a až poté přichází na řadu podrobný popis událostí. Popisky u fotek mají zároveň stanovenou délku, takže se samy zkrátí, pokud jsou až příliš dlouhé.

Časová osa o historii organizace

Dokumenty - přehlednost především

Jedna stránka by měla být zcela podřízena přehlednosti a jednoduchosti. A to Dokumenty. Z našich průzkumů vyplývá, že je to jedna z nejnavštěvovanějších stránek. A klienti na ní nečekají nic převratného, jen jasně seřazené dokumenty. Proto jsme také nic víc nevymýšleli. Potřebujete jen datum, název, typ a velikost.
Můžete si ale vybrat ze dvou různých způsobů zobrazení - klasický seznam nebo dlaždice.

Obrázek s ukázkou dokumentů

Shánění nových zaměstnanců aneb Pracovní příležitosti

Poptávka po kvalitních zaměstnancích bývá velká, jak ale oslovit ty správné lidi? Je potřeba mít pořádně zpracovanou nabídku. A k tomu skvěle slouží stránka Pracovních příležitostí, kam můžete jednoduše vkládat volné pozice. A že zrovna nikoho nesháníte? Nevadí, jakmile nemá stránka k zobrazení žádné pracovní nabídky, objeví se požadované oznámení. Samo a bez starostí.

Jak požádat o službu?

Po Dokumentech jedna z nejnavštěvovanějších stránek. Možná i proto, že se v mnohém Dokumentům podobá. Návštěvník webu tam nehledá žádnou kreativitu a výstřely nejnovějšího designu. Chce se prostě jen dozvědět, jak má požádat o službu. A tomu účelu je proto podrobená i celá stránka.
K popisu postupu používáme číselné seznamy, aby se klient dozvěděl postup hezky krok po kroku. Celý proces je díky tomu průhlednější a jasnější.

Stránky služeb

Konkrétně Vincentinum má několik služeb, a aby toho nebylo málo, každá služba má několik poboček. Přemýšleli jsme proto, jak je návštěvníkům webu jednoduše a přitom dostatečně obsáhle představit, aby se v tom nezamotali. K tomu nám pomáhají stručně popsané ikony a krátké popisky u jednotlivých pracovišť.

Obrázek s kapacitou a cílovou skupinou jednotlivých pracovišť Vincentina

Kontakt

Stránka kontaktů je další z řady hojně navštěvovaných stránek, které mají konkrétní účel. V tomto případě hledá návštěvník hlavně adresu, emaily, telefonní čísla. Na našich webech je standardem nejdříve uvést obecné kontaktní informace vaší organizace a až poté údaje na konkrétní pracovníky.
Vše je doplněno mapou, kde návštěvníci ihned vidí vaše sídlo a tlačítkem Kontaktujte nás, které je po kliknutí posune ke kontaktnímu formuláři, který je níže na stránce.

Mapa s polohou a kontaktními údaji Vincentina na levé straně

To je pro dnešek vše! Příště se podíváme na to, jak se dají rozdílně pojmout popisy jednotlivých služeb, jak řešíme informace, které je třeba na webu mít, ale nejsou zrovna čtivé, a taky jak používáme naše virtuální prohlídky k představení vašich zařízení.

Poslat nezávaznou poptávku

Toto pole je povinné
Chápeme, že nemáte čas na emaily. Proto se Vám ozveme telefonicky.
Toto pole je povinné
Zásady ochrany a zpracování osobních údajů