Je Váš web přístupný? Aktuální otázka!

Přístupnost vašeho webu není věc, která by se dala vyřešit jedním rychlým zásahem ve stylu mávnutí kouzelného proutku – jedná se o čtyři obsáhlé oblasti, které poměrně přísně sledují specifika celého webu.

Přístupnost vašeho webu není věc, která by se dala vyřešit jedním rychlým zásahem ve stylu mávnutí kouzelného proutku – jedná se o čtyři obsáhlé oblasti, které poměrně přísně sledují specifika celého webu. Pro příklad se řeší například kontrasty nadpisů či čitelnost písma, ovladatelnost z klávesnice či přítomnost alternativních textů pro obrázky  - a to je jen zlomek z výčtu požadavků. Jde nyní především o to, aby vývojáři na téma přístupnosti mysleli již při grafickém návrhu a technickém řešení webu. Z důvodu uplatňování zákona č. 99/2019 Sb. od 23.9.2020 se jedná o platnou legislativu, která je vyžadována po všech sociálních organizacích, které zřizuje stát, kraj nebo město. 

Podíveje se na video, které jsme připravili pro náš partnerský projekt Edunation (legislativa se vztahuje i na školství):

Přístupnost je věc, ke které selský rozum nestačí a některé součásti laické oko snadno přehlédne nebo dokonce nevidí vůbec (přístupnost je totiž také schovaná v kódu a ocení ji nejvíce nevidomí nebo slabozrací). Na druhou stranu - přístupný web pomůže všem, neplatí tedy argument - "To není naše cílová skupina, nebo pro tak malou skupinu obyvatel to nemá smysl dělat". Jak tedy v přístupnosti postupovat? 

 V podstatě jsou 4 scénáře, které se vám nabízí:

 a) pověříte webdesignera o zapracování konkrétních bodů vyplývajících z nejnovějších pravidel přístupnosti. Rizikem je to, že nebudete mít přesnou kontrolu o tom, co bylo zapracováno a jestli je to skutečně vše. Je to ale rozhodně lepší než nedělat nic. Jistotu dodržení pravidel nemáte, takže vás zřejmě bude čekat další kolo jakmile přijde skutečná kontrola přístupnosti. 

b) necháte si web otestovat a zhotovit audit odborníky (jeho výsledkem však není řešení, ale pouze návrh pro řešení) - toto pak předáte webdesignerovi k zapracování (viz bod 1 s tím, že máte již přesné zadání a kontrolu, že je to vše splněno). Cena za profesionální audit spolu s implementací často dosahuje ceny úplně nového webu. Někdy se však stane, že samotný audit nedoporučí pokračovat se stávajícím řešením a doporučí kompletní redesign - to se stává poměrně často hlavně kvůli nejasné informační architektuře webu a problémy, které souvisí nejen s přístupností ale i s přehledností. 

c) pokud audit doporučí redesign nebo pokud i bez auditu uznáte, že pro obměnu webu nastal správný moment (což byste měli udělat stejně jednou za 5 let) - necháte si web zhotovit od začátku již podle kritérií přístupnosti. Pokud možno od dodavatele se zkušenostmi z oboru. Počítejte však s velkou časovou rezervou pro přípravu, která bude stát úsilí obou stran, aby skutečně web dělal vše, co potřebujete a práci vám usnadňoval. Co je však ale problematické, je kdo dohlédne na přístupnost - správně byste si totiž po vyhotovení webu měli udělat audit přístupnosti.  

d) budete hledat funkční modulární řešení, jako jsou například Domovy Online a máte vystaráno na dlouhé období před vámi. Web vám připraví již z otestovaných prvků jako lego. Jediné co pravděpodobně budete řešit jsou fotografie z akcí, plánované akce a důležitá upozornění. O ostatní se již postará zkušený tým editorů a fotografů. Navíc oproti předchozímu řešení neplatíte za vývoj - proč znovu objevovat kolo? Pro sociální služby se tak jedná o ekonomické řešení vhodné i pro spolupráci na úrovni krajů. Testování přístupnosti probíhá pravidelně a účastní se jej přímo lidé s omezením na které se legislativa zaměřuje. Výstupní kontrolu přístupnosti od nás máte již jako součást celého řešení.

Přístupný web poznáte i Vy na první pohled tak, že je radost jej ovládat a vše je vám jasné. Proto to není jen "pro dobrý pocit" ale pro obecnou lepší ovladatelnost webu např. na mobilních telefonech nebo lepší strukturovanost textu, což napomáhá přehlednosti. 

             Zlepšování prezentace sociálních služeb na veřejnosti nám dává smysl. Tento zodpovědný úkol se snažíme plnit s radostí a náležitou péčí. Pokud je váš web již staršího data výroby (2020 a starší) a chtěli byste jej elegantně renovovat s ohledem na přístupnost a přeheldnost - pak zkuste vzít řešení od Domovyonline.cz do úvahy. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci se na nás můžete obrátit na info@domovyonline.cz.

 

Poslat nezávaznou poptávku

Toto pole je povinné
Chápeme, že nemáte čas na emaily. Proto se Vám ozveme telefonicky.
Toto pole je povinné
Zásady ochrany a zpracování osobních údajů