Pravidla přístupnosti: Stránky pro občany s omezením či handicapem

Po organizacích veřejného sektoru nový zákon požaduje, aby jejich webové stránky a mobilní aplikace byly přístupné též občanům s jakýmkoli omezením, či handicapem. Nehledě pak na nutnost tzv. responzivního zobrazení pro mobilní zařízení (smartphony, tablety). Bez něj se již žádné webové stránky v dnešní době neobejdou.

Po organizacích veřejného sektoru nový zákon požaduje, aby jejich webové stránky a mobilní aplikace byly přístupné též občanům s omezením, či handicapem. Již dříve existovala Směrnice Evropského parlamentu a rady EU, ale teprve od 9. dubna 2019 je účinný český transpoziční zákon č. 99/2019 Sb. Našim klientům web aktualizujeme do požadované podoby a při tom zohledníme všechna kritéria přístupnosti a připravíme i podklady pro editory, abychom přístupnost měli podchycenou i z hlediska plnění webu. 

Pracujeme na tom, aby web našich klientů tato kritéria splňoval do puntíku. Jedná se především o tyto úpravy: 
- Úprava stávajícího obsahu dle kritérií WCAG editory
- Změny v oblastech podle metodiky WCAG 2.0 /2.1 : Vnímatelnost, Ovladatelnost, Srozumitelnost, Robustnost
- Programování webu, úprava stávajících prvků
- Příprava manuálu pro plnění

S přístupností také souvisí možnost zobrazit web jinak než na PC nebo laptopu - tedy na mobilních zařízeních (mobil, tablet). Váš web by tedy měl mít rozkreslenou svoji tzv. responsivní verzi a pokud ji nemá, riskujete že více jak 30 procent uživatelů si váš web nezobrazí vůbec, nebo jen velmi omezeně. Toto číslo na nás vypadlo například z analytiky portálu pro vyhledávání domovů pro seniory v městě Brně - velmi podobné bylo v návštěvnosti jednotlivých webových stránek. 

 Více informací a přesné podklady pro tyto úpravy: http://www.pravidla-pristupnosti.cz/

 Zde najdete odkaz na zmiňovanou sbírku zákonů.

Poslat nezávaznou poptávku

Toto pole je povinné
Zásady ochrany a zpracování osobních údajů